Italia de karate strălucește la Cupa Mondială din Madrid din 2021, câștigând 7 medalii: una de aur, una de argint și cinci bronzuri. Un uriaș pas înainte, pe măsură ce am trecut de la locul 15 în ediția precedentă la locul 5.

Rezultate importante, de asemenea, deoarece au permis Italiei să facă un pas înainte în procesul de calificare către Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

Al lor

Pentru a câștiga aurul la -60 kg a fost Angelo Crescenzo, care l-a învins pe japonezul Naoto Sago cu un ippon spectaculos la doar câteva secunde de la final. La centrul spaniol WiZink a câștigat titlul mondial la debutul său individual. Tânărul de 25 de ani din Campania este, de asemenea, primul italian din istorie care a fost încoronat campion mondial la -60 kg.

O luptă în ultimul moment în care Crescenzo a smuls literalmente aurul de pe mâinile japonezilor cu 5 secunde rămase, cu o tehnică de picior care i-a permis să răstoarne rezultatul.

„Încă nu mi se pare real, este un vis care se împlinește. Fotbal? A fost instinctiv, claritatea a fost cheia întregului meu traseu de campionat ”, spune el după cursă.

Argintul

A câștigat medalia de argint la -75 kg a fost Luigi Busà, un veteran în a șasea finală mondială: deja de două ori campion mondial, a fost învins de iranianul Bahman Asgari Ghonchen pentru 1-0:

„Victoria era la îndemâna mea, dar felicitări adversarului meu. Câștigarea celui de-al treilea titlu al meu ar fi fost punctul culminant al unui Campionat Mondial ca protagonist, dar oricum sunt fericit. Țintesc Jocurile și știu că voi reuși ”.

Medaliile de bronz

Au fost 5. Primul a fost câștigat de Viviana Bottaro care a repetat rezultatul Linz 2021, dominând finala cu Alexandra Feracci cu 5-0. Al doilea de Mattia Busato care l-a învins pe germanul Ilja Smorguner cu 4-1, după victoria deja obținută împotriva sa în finala europeană

Un alt bronz pentru cele două echipe de kata, echipa de kumite și Alice Cavrioli în para-karate. Echipa formată din Nello Maestri alături de Luca Maresca, Michele Martina, Simone Marino, Rabia Jendoubi, Ahmed El Sharaby și Andrea Minardi, a învins Senegalul pentru 3 meciuri la 0 și a câștigat un bronz istoric dat fiind Italia care lipsea pe podium de la recenzie la Monterrey 2004.

Lacrimi și aplauze, de asemenea, pentru Sara Battaglia, care salută competițiile cu bronzul câștigat împreună cu Michela Pezzetti și Terryana D'Onofrio învingând Serbia cu 5-0:

Bronz și pentru Alessandro Iodice, Giuseppe Panagia și Gianluca Gallo datorită unei performanțe splendide împotriva Malaeziei, învinsă cu 5-0:

„Suntem din ce în ce mai uniți și acest lucru s-a văzut pe saltea, am urcat cu mare conștientizare și concentrare, așa că suntem mulțumiți de performanța care a câștigat întreaga clădire”.

Alice Cavrioli câștigă al cincilea și ultimul bronz la categoria de scaune cu rotile de para-karate, depășind ucraineanul Knarik Airapetian cu un scor de 43,2:

„Sunt foarte mândru, mulțumit și entuziasmat. Este o medalie importantă și vă asigur că va fi prima dintre multe ”, promite el .

Foarte bogat pradă pentru o Italia puțin cunoscută publicului larg, dar care ne-a încântat!