Cuprins

Au câștigat trei medalii la Jocurile Paralimpice de Iarnă de la Pyeongchang, Coreea de Sud. Sportivii italieni au depășit așteptările. Scopul echipei albastre a fost, de fapt, să depășească prada slabă de la Sochi 2021, când nu a fost câștigată nicio medalie.

În primele două zile de concurs, duetul Bertagnolli-Casal a susținut un spectacol. Au câștigat mai întâi medalia de bronz la coborâre la categoria „cu deficiențe de vedere”, în spatele duo-ului slovac format din Jacub Krako și Branislav Brozman și canadienii Mac Marcoux și Jack Leitch. Apoi a venit argintul la Super G.

Cei doi din Trentino au oprit timpul la 1: 26.29, la doar 18 cenți în spatele câștigătorilor cursei, Krako și Brozman (1: 26.11). Pe locul trei, Haraus și Hudik (1: 26,66).

„Am schiat bine în a doua parte pe care am topit-o și suntem cu adevărat fericiți. Niciun regret pentru aurul apropiat, nu am făcut nici o greșeală și am dat tot ce ne stătea mai bine, învingând cuplurile cu o masă importantă ”, a spus Bertagnolli la finalul cursei.

Toată atenția s-a concentrat asupra lui Bertagnolli , orb, care la doar 19 ani a câștigat deja aurul în ultimele campionate mondiale, argintul la gigant și bronzul la supergigant.

Două medalii din două la prima lor paralimpică de iarnă: după bronzul de ieri, el este de argint în #SuperG pentru perechea cu deficiențe de vedere # Bertagnolli- # Casal. Să le revedem descendența și sărbătorile ????? # PyeongChang2021 # Paralympics pic.twitter.com/fwusxJvH8w

- RaiSport (@RaiSport) 11 martie 2021

A treia medalie este opera lui Manuel Pozzerle , care a câștigat argint la snowboard cross pentru sportivi cu dizabilități la nivelul membrelor superioare. Pe primul loc a fost australianul Simon Patmore.

Fotografie

Vești bune și de la para hochei pe gheață . La a patra participare paralimpică, Italia a fost plasată printre primele patru puteri din lume. După victoria din meciul de deschidere împotriva Norvegiei la focuri de armă, Planker și colegii săi au câștigat o nouă victorie în ultimele zile, învingând Suedia cu 2-0.

„Este o mare bucurie a întregii mișcări. Am început în 2005 și am făcut paralimpica la Torino în anul următor, când tocmai ne-am născut. Astăzi am atins un obiectiv atins datorită tuturor celor care au trecut prin această echipă națională - explică antrenorul albastru Massimo Da Rin - Mulți s-au înveselit pentru noi: în acești doisprezece ani am crescut mult. Știam că Suedia are un portar bun și că s-au salvat împotriva Canadei, dar nu ne-au deranjat în ciuda faptului că au jucat un meci grozav. În aceste momente contează un singur lucru: rezultatul “.

Acum așteptarea este pentru joi, când echipa națională a Italiei va provoca câștigătorul dintre Statele Unite și Coreea de Sud.

„O bucată de istorie a fost deja scrisă, acum trebuie să continuăm. Am ajuns în sfârșit în semifinală, așa că urmează-ne ”, sunt cuvintele lui Gigi Rosa.