Cuprins

Dacă există un eveniment de neuitat pentru cei care iubesc sporturile cu role, acesta este World Roller Games din Barcelona , care anul acesta a avut loc în perioada 4-14 iulie, văzând Azzurri triumfând în multe curse pentru un total de 14 medalii. aur, 10 argint și 12 bronz. Felicitări tuturor câștigătorilor și, de asemenea, tinerelor promisiuni!

Dar cine a câștigat topul clasamentelor? Cuplul Tarlazzi-Lucaroni a câștigat în domeniul artistic, în timp ce Remondini-Morandin a triumfat în dans. Rebecca Tarlazzi și Luca Lucaroni câștigaseră deja victoria individual și apoi, din nou, triumful împreună, grație unui spectacol interpretat pe notele Queen.

Scorul a fost de 143,30 (91,50, 52,79) pentru un total de 221,31, un nou record de când au câștigat medalia de aur, în aceeași ediție a Campionatului Mondial, atât individual, cât și în perechi. În al doilea rând sunt Alice Esposito-Federico Rossi cu 199.33 și al treilea Gaia Colucci-Marco Garelli cu un scor de 150.01.

Și în ceea ce privește dansul, Anna Remondini și Daniel Morandin s-au remarcat prin patinarea pe notele „Schindler's List” , câștigând 141,90 puncte, urmate de Pedro și Ana Monteiro Walgode, frați portughezi care au obținut argint, și de Silvia Stibilj și Andrea Bassi, medalie de bronz. Câștigătoarea medalii de aur la maraton a fost Francesca Lollobrigida ! La grupele mari, italienii au câștigat locul trei cu Diamante (Asd Pattinaggio Fiumicello).

Și nu sunt singurii italieni care au contribuit la succesul acestei Cupe Mondiale, deoarece mulți alți patinatori italieni s-au remarcat în timpul competiției, făcând echipa națională să ia acasă acest rezultat uimitor. Felicitări tuturor!